Bölgesel Masajlar

30 Dakika Fiyat Alınız bilgi@masorokan.com Randevu

BÖLGESEL MASAJ

Masaj Nedir? Masaj kelimesi dilimize Arapça temas etmek anlamına gelen “mass” ve Yunanca yoğurmak eylemini karşılayan ”massein” sözcüklerinin bir çeşit sentezinden geçmiştir. Masaj; insan vücudunun hayatına devam etmesi kendi içinde oluşturduğu fiziksel, mekanik ve sinirsel sistemlerin doğru noktalara temas ederek onu refleksif olarak harekete geçirerek tedavi etmek ve uyarmak için kullanılır. Masaj bir bilen tarafından uygulanırsa çok yararlı olabileceği gibi bilmeyen biri tarafından uygulanırsa kötü bir şekilde sonuçlanabilir. Masajın Yararları:
 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Tedavi edicidir.
 • Kasları ve sinir dokularını rahatlatır.
 • Ağrılara iyi gelir.
Masaj genel olarak elle yapılır. Bunun dışında su, rahatlatıcı yağlar, elektrik gibi farklı şeyler de kullanılarak yapılanları vardır.

Masaj Çeşitleri

Masaj teknikleriyle masaj çeşitleri birbirine karıştırılmamalıdır. Masaj çeşitleri, onlarda uygulanan teknik, malzeme ve yağlara göre isim alırlar. Genel olarak bilinen 8 teknik vardır:
 • Öfloraj (Sıvazlama) Tekniği
 • Petrisaj (Yoğurma) Tekniği
 • Friksiyon (Dairesel Baskı) Tekniği
 • Tapotman (Avuç içi darbe) Tekniği
 • Haşman (Parmak dışı darbe) Tekniği
 • Kedi Yürüyüşü (Deride yürütme) Tekniği
 • Vibrasyon (Titretme) Tekniği
 • Percussion (Düz Baskı) Tekniği
Ancak masaj çeşitlerinin sayısı çoktur. Bunlardan bazıları İsveç (Klasik) Masajı, Thai Masajı, Derin Doku Masajı, Refleksoloji, Aromaterapi, Spor Masajı, Anti Selülit Masajı, Bölgesel Masajlar, Boyun ve Sırt Masajı, Baş Masajı, Tayland Masajı, Tay Yoga Masajı, Genel Masaj, Anti Stres Masajı, Lenfdrenaj masajı, yüz masajı, Medikal Masaj, Hamile masajı, Türk Hamamı Masajı, yosun kürü uygulanarak yapılan Kleopatra masajı, killi bir solüsyonla yapılan Sultan masaj, Aloe Vera Masajı, Şarap terapisi, Çikolata terapisi, Kahve peelingi, Küba masajı, Geleneksel Roma Masajı, Altın Terapi, Watsu, Sıcak taş masajı, gibi pek çok masaj bulunmaktadır. Bütün bu masaj çeşitlerinin içinde son yıllarda bölgesel masajlar oldukça fazla tutulmuştur.

Bölgesel Masaj

Tıbbi masaj adıyla da bilinen bölgesel masaj fizik tedavi uygulamalarındaki işlemlerin yapı taşını oluşturan bir tekniktir. Ağrılı olan ya da başka sorunları olan bölgeye odaklanarak gerçekleştirilir. Hipokrates’in anlatılarında ve günümüze kalan yazmalarında da bu masaj türünden el ve parmaklara baskı uygulayarak kullandığından bahsedilir. Ancak bölgesel masaj bugünkü teknik anlamıyla karşımıza ilk olarak Doktor William H. Fiztgerald tarafından ortaya konmuştur. Bölgesel masaj tedavisi uygulanacak olan kişinin kilolu ya da zayıf ayrımı yapılmaz. Özellikle bu tedaviyi alacak olan kişiler buluğ çağından itibaren hormonal değişikliklerin etkisi ve yağ hücrelerinin deformasyonu sonucu ortaya çıkan fiziksel ağrıları olan kişilere en sık olarak uygulanan tedavi biçimidir.  Masöz masajı uygularken baş, boyun, omuz, sırt, bel, ayak, bacak ve kollar tek başlarına ele alır. Her biri için ayrı yöntemler uygulanır. Bölgesel masaj çeşidi genel olarak iş dünyası mensupları tarafından tercih edilir. Zira uzun saatler boyunca bilgisayar ya da masa başında oturarak çalışmak insan vücudunun fizyolojisini bozmaktadır. Fizik terapi olarak da geçen bölgesel masajın tedavi edici yanından başka günün stresini azaltmak için yapılan baş masajı ve ayakta kaldığınız zaman üzerinize çöken yorgunluğu giderici ve rahatlatıcı ayak masajı da bölgesel masajın içinde bulunmaktadır. Bölgesel masajı diğer tüm masajlarda olduğu gibi bu alanda uzman olan masör ve masözlerin yapması oldukça önemlidir. Çünkü bu masaj çeşidinde hedef doğru sinir uçları bulunarak onun rahatlatılmasını sağlamaktır. İnsan vücudundaki sinirler belirli noktalarda birbirine bağlanmakta ve sinir uçları aracılığıyla vücuttaki sinirler arasında geniş bir iletişim ağı kurulmaktadır. Bu iletişim sayesinde bilgi beynin ilgili noktasına varır. Böylece doğru noktaya temas etmek rahatlamayı, kas spazmı, ödem ve herhangi bir ağrıyı tedavi etmeyi sağlayacaktır. Buna karşı yanlış bir noktaya az miktarda yapılan temas; ya da o nokta doğru bir nokta bile olsa gereğinden fazla yapılan baskı masajın yapıldığı kişinin hayatını riske atabilir. Bölgesel mesaj söz konusu olduğunda kullanılması gereken teknik şudur diye katı bir kural yoktur. Masajı yapan masöz ya da masörlerin kendi eli hangi masaj tekniğine daha yatkınsa, hangisini daha iyi yapıyorlarsa o masaj tekniğini kullanırlar. Bölgesel masaj bazen de bölgesel yağlanma karşıtı olarak kullanılır. Bu yapılırken özellikle yağ yakıcı bitkilerden üretilmiş olan aroma terapi yağları kullanılır.

Comments are closed.

Hakkımda

Adım Okan, 1982 yılında doğdum. İlk, orta ve lise öğretimimi tamamladıktan sonra Üniversite eğitimimi Bilgisayar mühendisi olarak tamamladım. 2010 yılında hobi olarak başladığım masörlük hayatımda 2013 yılına kadar masaj eğitimleri aldım. Devamı

İletişim

[icon icon=”icon: home”] Adres : İstanbul
[icon icon=”icon: phone”]Telefon & Whatsapp : 0-542 234 00 79
[icon icon=”icon: skype”]Skype : bilgi@masorokan.com
[icon icon=”uk-icon-at”]E-mail : bilgi@masorokan.com
[icon icon=”icon: globe”]Web : https://www.masorokan.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi ve Cuma
Sabah : 09:00 – Akşam : 22:30

Cumartesi ve Pazar
Sabah : 09:00 – Akşam : 21:30