Spor Masajı

45 Dakika Fiyat Alınız bilgi@masorokan.com Randevu

Spor Masajı Nedir?

Spor masajı, sporculara, yoğun olarak spor yapanlara ve atletlere yönelik geliştirilmiş bir masaj yöntemidir. Spor yaparken sakatlanmaları önlenmeyi, vücudu spora hazır hale getirmeyi ve zinde tutmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu masaj literatürde üç ana türe ayrılabilir: Bakım masajı, aktivite sonrası  öncesi spor masajı. Bu masaj sırasında kullanılan tekniklere bakacak olursak, öfrelaj masör ya da masöz tarafından avuç ya da baş parmaklarla yapılan hafif vuruşlarla gerçekleşir. Bu yöntemle amaç, vücuttaki kan dolaşımını artırmaktır. Petrisaj ise, kasın tutup yoğurulması prensibine dayanan bir yöntemdir. Bu şekilde sertleşen kasların yumuşatılması ve biçim verilmesi hedeflenir. Bir diğer yöntem kupalama terapisidir. Kupalama terapisinde eller kupa şekline getirilerek kaslara vurulur. Bu yolla derimizin uyarılması ve kasların uyuşması ve büzülmesi sağlanır. Spor masajı, spor etkinlikleri öncesi ve sorasında kişiyi spora hazırlamak, ağır sakatlanmalardan korumak ve kişiye spor sonrasında etkin dinlenme sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir masaj türüdür. Spor masajının diğer masajlardan masaj sırasındaki baskılama ve ritim düzenindeki farklılarla ayrılmaktadır. Masaj şekli masör ya da masöz tarafından yoğunlaşılan bölgeye göre değişmektedir.

Spor Masajının Faydaları

Spor masajı, spor sonrası yorgunluğu alır, kas spazmları ve krampları nedeniyle kas ve liflerin zedelenmesinin önüne geçer. Kan dolaşımını artırarak, özellikle protein yüklü besinlerin vücutta emilmesinde ve dokulara kolayca işlemesinde kolaylaştırıcı rolü oynar. Ayrıca spor masajı, kalp ve damar sağlığımız için de yararlıdır. Bir önemli yararı daha ise, organlar arasındaki fonksiyonel uyumu düzenler, kişiye masaj sonrası bir dinginlik verir. Bunun yanı sıra, önemli müsabakalara çıkacak sporcular için etkinlik öncesi yapılacak spor masajı, sporcuyu psikolojik olarak yarışmaya hazırlayacak ve kişinin performansına yapacağı pozitif katkıyla sportif başarıyı artıracaktır. Spor masajı ayrıca, sportif sakatlanma ve yaralanmaların hızlı şekilde iyileşmesini sağlar ve beden üzerindeki fiziksel şiddeti azaltır.

Spor Masajı Nasıl Yapılır?

Spor masajı ciddi bir tedavi yöntemidir. Masör ve Masözler tarafından ya da konunun uzmanı terapistler tarafından uygulanması şarttır. Vücuttaki kas gerilimini azaltmak, skar doku oluşumunun önüne geçmek, kas liflerinin ayrışmasını sağlamak gibi amaçlara yönelik olarak farklı türleri olduğunu önceki paragraflarda bildirmiştik. Alanında uzman bir spor masör ya da masözü söz konusu bu tekniklerini kombine ederek kullanabilir. İdeal bir spor masajı  30 ya da 60 dakikalık seanslarla uygulanır. Spor etkinliği öncesi masajı sporcunun müsabakası başlamadan hemen önce yapılmalıdır. Temel öncelik spor aktivitesinde en çok yorulacak olan kaslardır. Müsabaka ya da spor yarışması sonrası yapılan masaj, müsabaka süresince genişleyen kan damarlarının normal duruma getirilmeleri için  aktiviteden bir iki saat sonra gerçekleştirilir. Yorulan kaslarda biriken toksik atıkların vücuttan atılması ve şişmelerin azaltılması temel amaçtır. Ayrıca, ağır antremanların ertesinde kaslarda biriken laktik asidi dağıtmak ve kan dolaşımını artırarak kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlamak hedeflenmektedir. Aktivite sonrası masajı, vücudun belli bölgelerine kişi tarafından da yapılabilir. Bakam masajı, ağırlıkla sırt ve bacaklara yönelik uygulanan bir masajdır. Bu masaj türü haftada en az bir kez uzman masör ya da masözler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Spor masajı, gerek amatör sporcular olsun gerek profesyonel sporcular olsun, sporla ilgili olan herkesin düzenli olarak yaptırması gereken bir masaj türüdür.

Comments are closed.

Hakkımda

Adım Okan, 1982 yılında doğdum. İlk, orta ve lise öğretimimi tamamladıktan sonra Üniversite eğitimimi Bilgisayar mühendisi olarak tamamladım. 2010 yılında hobi olarak başladığım masörlük hayatımda 2013 yılına kadar masaj eğitimleri aldım. Devamı

İletişim

[icon icon=”icon: home”] Adres : İstanbul
[icon icon=”icon: phone”]Telefon & Whatsapp : 0-542 234 00 79
[icon icon=”icon: skype”]Skype : bilgi@masorokan.com
[icon icon=”uk-icon-at”]E-mail : bilgi@masorokan.com
[icon icon=”icon: globe”]Web : https://www.masorokan.com

Çalışma Saatleri

Pazartesi ve Cuma
Sabah : 09:00 – Akşam : 22:30

Cumartesi ve Pazar
Sabah : 09:00 – Akşam : 21:30